Druk 3D na zlecenie

Druk 3D na zlecenie jest w dzisiejszych czasach bardzo popularną formą wydruku. Tak, jak kiedyś szał robiły zwykłe drukarki, także te na dużych papierach Teraz projekty są trójwymiarowe. Drukowanie przestrzenne zyskało zupełnie nowe znaczenie w życiu człowieka. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą co to jest i na czym polega. Niewątpliwie w skrócie można by rzec, że jest to sposób na stworzenie projektu zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla różnego rodzaju firm. Co to jest tak dokładnie?

Jeśli zastanawiacie się nad drukiem 3D na zlecenie, koniecznie przeczytajcie nasz poniższy artykuł. Podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę, pokażemy też kilka przykładów wykorzystania. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury!

Czym jest druk 3D na zlecenie?

Dla osób, które nie wiedzą co to jest druk 3D na zlecenie, już tłumaczymy. Jest to proces tworzenia trójwymiarowych obiektów na podstawie modelu komputerowego. Mamy specjalny program, w którym tworzymy projekt lub do wyboru mamy gotowe wzory w internecie. Potrzebne są też specjalne materiały. Początkowo tworzono prototypu, jednak rozwój idzie na przód i teraz można tworzyć także pełnowymiarowe produkty. Obecnie mamy wiele gałęzi i dziedzin, w których wykorzystuje się druk 3D na zlecenie. Wachlarz zastosowań jest szeroki.

Druk 3D na zlecenie
Druk 3D na zlecenie / zastosowanie

Jakie materiały są wykorzystywane w druku 3D na zlecenie?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w druku 3D na zlecenie wykorzystuje się specjalne materiały do tworzenia projektów. Zwykle w domowych warunkach i do mniejszych projektów wykorzystuje się te łatwo dostępne jak tworzywa sztuczne typu plastik. Jednak w drukarkach przemysłowych stosuje się nieco inne, bardziej wytrzymałe tworzywa sztuczne, metal, żywicę, gumę, a nawet beton. Coraz częściej wytwarza się też produkty z piasku, papieru czy cukru. Do wytwarzania kolorowych modeli wykorzystuje się materiał proszkowy.

Polecamy też: Tablet do pracy w terenie

Zastosowanie druku 3D na zlecenie

Choć druk 3D na zlecenie nie jest jeszcze tak popularny, to jednak coraz więcej form decyduje się właśnie na takie rozwiązania. Jest wiele różnych dziedzin, które coraz częściej wykorzystują druk trójwymiarowy np:

  1. motoryzacja,
  2. medycyna,
  3. edukacja,
  4. architektura.

Zastosowanie druku 3D na zlecenie w motoryzacji

Czy druk 3D na zlecenie może być w motoryzacji? Oczywiście! Ma szerokie zastosowanie. Początkowo były to głównie prototypy. I obecnie nadal się je wykorzystuje, ale też już drukuje się pełnowymiarowe części samochodowe i wymienniki. Są to elementy niezwykle lekkie, ale też jednocześnie bardzo wytrzymałe. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty produkcji i czas. Wielu mechaników decyduje się na takie rozwiązanie, gdy na szybko potrzebuje jakiś ważny element.

Zastosowanie druku 3D na zlecenie w medycynie

Druk 3D na zlecenie w medycynie jest już wszechobecny. Każdy pacjent może zafundować sobie indywidualne dopasowanie np. protezy do swojego schorzenia. Wiele zastosowań jest w stomatologii, gdzie wykorzystuje się implanty 3D. Ale też wśród młodych, przyszłych lekarzy, którzy to mogą ćwiczyć swoje umiejętności na trójwymiarowych modelach. Tak, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i błędów podczas operacji. Wiele uczelni medycznych decyduje się na modele organów i inne pomoce dydaktyczne, aby szkolić jak najlepszych specjalistów. Bez wątpienia druk 3D na zlecenie w branży medycznej ma ogromną przyszłość i to nie tylko dla lekarzy, ale też dla pacjentów.

Zastosowanie druku 3D na zlecenie w edukacji

Choć może się to wydawać abstrakcyjne, to jednak druk 3D na zlecenie wykorzystywany jest też w edukacji i o nawet tych najmłodszych. W główniej mierze wykorzystuje się trójwymiarowe pomoce dydaktyczne. Nowoczesne pomoce są miłą odmianą do tradycyjnych zajęć. Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów, nauka o tym to niewątpliwie rozwój dla każdego dziecka. Również rodzice mogą z dzieckiem stworzyć swój własny projekt i zlecić jego wydruk trójwymiarowy firmie. Takie rozwiązania znacznie podnoszą renomę danej placówki, ale nie jest to wykorzystywane jeszcze we wszystkich szkołach.

Jaki druk 3D na zlecenie
Jaki druk 3D na zlecenie jest najlepszy?

Zastosowanie druku 3D na zlecenie w architekturze

Druk 3D na zlecenie jak najbardziej może być wykorzystywany w architekturze. Bo gdzie, jak właśnie ie tutaj korzystamy z niezwykłej umiejętności, jaką jest wyobraźnia. Zwykle mamy tylko jedno ograniczenie. Nasza kreatywność. Firmy oferują wiele materiałów i wielkości obszaru roboczego, dlatego jesteśmy w stanie stworzyć różne makiety, z ogromną precyzją. Do tego jesteśmy wstanie zaoszczędzić wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić właśnie na te detale.

Jak wybrać drukarnie do druku 3D na zlecenie?

Wybierając drukarnie do druku 3D na zlecenie warto się zastanowić, jaki będzie nasz projekt. Pomyślmy jak duży ma wyjść dany przedmiot, z jakiego materiału chcemy oraz metody wytwarzania. Nie wszystkie drukarnie mogą się specjalizować we wszystkim. Rozeznajmy się wcześniej w tym oraz w cenie. Nie warto przepłacać za tą samą usługę. Często drukarnie cenę ustalają też indywidualnie ze względu na wielkość, ilość i materiał. Warto też poczytać opinie innych na temat danej firmy.

Dla kogo druk 3D na zlecenie?

Jeśli zastanawiacie się dla kogo może być druk 3D na zlecenie, tak na prawdę dla każdego. Nie każdy chce kupować drogi sprzęt do domu, i nie zawsze jest na to miejsce. Nie zawsze też mamy czas, żeby się nauczyć. Czasami będzie to tylko jednorazowe. Zatem nie zawsze opłaca się zakup własnego sprzętu. Dlatego polecamy Wam skorzystać z usług profesjonalnych firm. Bez względu na to, jaki projekt i jak duży ma być. Wszystko zależy od tego, jaką firmę do jego wykonania wybierzemy.

Zalety druku 3D na zlecenie

Druk 3D na zlecenie ma kilka ciekawych zalet, które na pierwszy rzut oka mogą w ogólne nie wydawać się istotne. Przede wszystkim jest to bardzo precyzyjna metoda, którą bardzo łatwo powtórzyć. Dany projekt możemy drukować wiele rzeczy, nawet w długich odstępach czasu a będą one wyglądać identycznie. Nawet podczas złego obliczenia ilości sztuk, udajemy się do zleceniobiorcy z naszym projektem i otrzymamy ten sam produkt. I to wcale nie musi być nic małego. Wiele drukarni oferuje duże powierzchnie druku. Zatem tematyka projektów może być dowolna.

Najlepszy druk 3D na zlecenie
Najlepszy druk 3D na zlecenie

Sprawdzajmy też zawsze materiały, z których korzysta drukarnia. Będą one jej znakiem i jakością. Zwykle do wyboru mamy różne polimery, dzięki czemu nie musimy wybierać spośród wąskiego grona firm. Powstaje coraz więcej drukarni 3D lub te powstałe poszerzają ciągle swoją ofertę, aby zachęcić jak największą liczbę nowych klientów. Stosowanie dobrej jakości materiałów jest wizytówką każdej firmy. Dobrze wykonany projekt oznacza polecenia i zadowolenie klienta.

Druk 3D na zlecenie pozwala podejść firmom indywidualnie do potrzeb swojego klienta. Ta metoda to nie tylko duża oszczędność czasu, ale też pieniędzy i materiałów. Mniej odpadów to większa ochrona środowiska. Zatem redukcja ma korzystny wpływ. A to oznacza wiele korzyści.

Druk 3D na zlecenie – opinie

Jakie są Wasze doświadczenia z drukiem 3D na zlecenie? Polecacie czy odradzacie? Postanowiliście już skorzystać z takiej oferty czy jeszcze się zastanawiacie? Jakie jest Wasz zdanie na ten temat? Jesteśmy bardzo ciekawi, zatem czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!

Leave a Comment