Tablet do pracy w terenie

Tablet do pracy w terenie to urządzenie do zadań specjalnych. Jest zdecydowanie wygodniejszy w transporcie i użytkowaniu poza biurem od laptopa. Jeszcze do niedawna nie mieściło nam się jednak w głowie, że komputer, czy to stacjonarny, czy przenośny, mógłby zostać zastąpiony przez inne urządzenia mobilne. Świat jednak idzie do przodu i w większości zawodów tablet do pracy w terenie to nie utrudnienie, a dodatkowe ułatwienie w wykonywaniu swoich obowiązków.

By tak było, wystarczy odrobina wiedzy i właściwy wybór. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki tablet do pracy w terenie jest najlepszy oraz jak go znaleźć. Wskazujemy też, na co warto zwracać uwagę przy zakupie oraz jak dopasować model do konkretnych potrzeb i obowiązków. Zapraszamy.

Co wyróżnia tablet do pracy w terenie?

Dobry tablet do pracy w terenie musi być niezawodny. Pod tym szerokim pojęciem kryje się całkiem sporo. Zależy nam przede wszystkim na płynnej pracy, gdyż trudno wyobrazić sobie wykonywanie swoich obowiązków, gdy urządzenie wciąż się zacina, nie reaguje na polecenia i zamyka aplikację w połowie pracy. Kolejna ważna kwestia to wytrzymałość – urządzenie powinno być bezawaryjne oraz odporne na różne warunki atmosferyczne i wstrząsy.

Tablet do pracy w terenie
Tablet do pracy w terenie / Cena, ranking, opinie / Gdzie kupić?

Wszystko inne zależy od specyfiki naszej pracy i tego, co konkretnie robimy. Pamiętajmy jednak, że tablet do pracy może i ma nieco ograniczone funkcje w porównaniu z tradycyjnym komputerem, ale za to dużo łatwiej zmieścić go w torebce, plecaku i pracować na nim w biegu, na przykład w plenerze czy w domu klienta.

Jaki tablet do pracy w terenie jest najlepszy?

Zastanawiacie się pewnie, jaki tablet do pracy w terenie jest najlepszy. Mamy nadzieję, że nie zniechęcimy Was zanadto, gdy powiemy, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Dlaczego? Z jednego prostego powodu – wszystko zależy od tego, co musimy na nim robić. Istnieją zawody opierające się na aplikacjach, które uruchomimy tylko na zwykłym komputerze. Inne natomiast z powodzeniem wykorzystują aplikacje dostępne na urządzenia mobilne.

Jeśli należymy do tej drugiej grupy i poszukujemy najlepszego tabletu do pracy w terenie, musimy zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar i parametry ekranu,
  • Procesor i pamięć RAM,
  • Pamięć wbudowaną,
  • System operacyjny,
  • Dodatkowe akcesoria.

Rozmiar i parametry ekranu w tablecie do pracy w terenie

Jak nietrudno się domyślić, w warunkach zewnętrznych trudno pracuje się na maleńkim urządzeniu mobilnym, którego wyświetlacz jest ledwie widoczny. Jednocześnie ekran to pierwsza cecha tabletu do pracy w terenie, która rzuca nam się w oczy, i nic dziwnego – to właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort pracy.

Jeśli chodzi o przekątną ekranu, czyli jego wielkość, musimy znaleźć złoty środek. Gdy często poruszamy się samochodem i nosimy plecak lub dużą torebkę, warto pozwolić sobie na spory, a zarazem wygodny w obsłudze wyświetlacz. Gdy jednak do przejścia mamy spory dystans i zależy na przede wszystkim na wygodzie przenoszenia, zdecydujmy się na nieco mniejszy tablet do pracy w terenie. Kosztem komfortu samej pracy kupimy sobie wygodę noszenia naszego sprzętu.

A co z pozostałymi parametrami ekranu? Najlepszy tablet do pracy w terenie wyróżnia się matrycą matową lub przynajmniej posiadającą powłokę antyrefleksyjną. Dzięki temu wyświetlacz nie będzie odbijał światła. Im większa jasność matrycy, tym lepiej. W zależności od zawodu, rozdzielczość może mieć mniejsze lub większe znaczenie: w megapiksele warto inwestować tylko wtedy, gdy pracujemy na zdjęciach lub filmach.

Procesor i pamięć RAM w tablecie do pracy w terenie

Kolejnym wyznacznikiem komfortu użytkowania jest płynność pracy. Dobry tablet do pracy w terenie zapewnia bezproblemowe działanie nawet kilku aplikacji w tle. Dzieje się tak dzięki odpowiednio dużej ilości pamięci RAM – im więcej, tym lepiej – a także procesorowi. W najlepszych tabletach do pracy w terenie znajdziemy procesor co najmniej czterordzeniowy, jednak mogą się nam trafić nawet ośmiordzeniowe perełki.

Pamięć wbudowana w tablet do pracy w terenie

Kiedy kupujemy tablet do pracy w terenie, z reguły zwracamy uwagę tylko na liczby i zależy nam, by były jak największe. Spora pamięć wbudowana imponuje, jednak zastanówmy się, czy jest nam naprawdę potrzebna. Duży dysk wiąże się z większą ceną, a tymczasem przy ograniczonym budżecie lepiej zainwestować w inne parametry, by osiągnąć lepszy komfort użytkowania. Pamiętajmy, że kiedy nie pracujemy na dużych plikach, jak na przykład video, z powodzeniem wystarczy nam tablet do pracy w terenie ze średniej wielkości pamięcią i slotem na kartę SD.

Jaki tablet do pracy w terenie
Jaki tablet do pracy w terenie wybrać? Sprawdź opinie i ranking najlepszych!

System operacyjny w tablecie do pracy w terenie

Jeśli wcześniej użytkowaliśmy laptop, a obecnie planujemy przesiadkę na tablet do pracy w terenie, może obawiamy się nieco przesiadki na inny system operacyjny. Kusi nas, by sięgnąć po urządzenie mobilne w dobrze znanym systemie Windows – nie jest to jednak najlepszy wybór. O ile w komputerach się sprawdza, o tyle w tabletach Windows posiada ograniczone możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie i ilość możliwych do zainstalowania aplikacji.

W takiej perspektywie lepszym wyborem będzie tablet do pracy w terenie z Androidem – im nowsza wersja, tym płynniejsze działanie. Jest on intuicyjny w obsłudze, dlatego z pewnością szybko nauczymy się z niego korzystać. Przy nieco większym budżecie warto sięgnąć po iOS, czyli system operacyjny firmy Apple. Jest on stabilniejszy, bardziej dopracowany do Androida i korzystając z niego, pozostajemy mniej narażeni na cyberataki.

Tablet do pracy w terenie a dodatkowe akcesoria

Ze względu na specyfikę, dobry tablet do pracy w terenie warto uzupełnić o kilka akcesoriów, które ułatwiają użytkowanie. Dzięki temu będzie ono nie mniej wygodne, niż w przypadku laptopów. Czasem elementy, o których piszemy poniżej, dołączone są do zestawu, w większości przypadków musimy je jednak dokupić na własną rękę.

Najlepszy tablet do pracy w terenie warto doposażyć w:

  1. Zamykane etui – chroni nie tylko „plecy”, ale i ekran tabletu podczas transportu. Zwłaszcza w połączeniu ze szkłem hartowanym na ekran, znacząco obniża szanse na przypadkowe uszkodzenie sprzętu.
  2. Klawiatura – mała lub pełnowymiarowa, fizyczna klawiatura to „must have” do tabletu do pracy w terenie dla osób, które dużo piszą. Idealnie byłoby wybrać model z Bluetooth, który nie wymaga stosowania przewodów.
  3. Rysik – umożliwia precyzyjne sterowanie naszym tabletem do pracy w terenie.

Gdzie kupić tablet do pracy w terenie?

Dobry tablet do pracy w terenie znajdziemy w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, od małych biznesów po duże sieci marketów z elektroniką. Do producentów takiego sprzętu należą na przykład Samsung, Apple, Lenovo, Acer, Archos, Cavion i inni.

Najlepszy tablet do pracy w terenie
Najlepszy tablet do pracy w terenie

Cena tabletu do pracy w terenie

Choć najtańszy tablet do pracy w terenie kupimy już od około 250 zł, warto zainwestować w swój komfort nieco więcej. Polecane modele kosztują od około 500 zł do nawet 4000 zł, choć oczywiście wszystko zależy od naszego budżetu i wymagań.

Tablet do pracy w terenie – opinie

Do czego wykorzystujecie urządzenia mobilne w pracy terenowej? Jakie aplikacje najczęściej uruchamiacie i czy bez problemu działają na tego typu sprzęcie? Swoje opinie o tabletach do pracy w terenie możecie zostawić w sekcji komentarzy.

Tablet do pracy w terenie / Ranking najlepszych

Szukasz najlepszego tabletu do pracy w terenie? To świetnie się składa! Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, czyli zestawienie najbardziej polecanych modeli. Został przygotowany na podstawie doświadczeń wielu użytkowników, dlatego możesz go śmiało wykorzystać podczas zakupów.

Leave a Comment